Keep calm and love ZUMBA

3. ledna 2015 v 22:13 | Amanda |  Já&fitness

Zdravím vás,
tak mám pro vás slíbený článek o zumbě. :) Jinak téma týdne: Útěk před smrtí.....nic jiného nepozvedne náladu optimismu víc než téma týdne :D

Samozřejmě vás všechny vítám v novém roce. Doufám, že jste řádně oslavili Silvestra... (my jo :D )

Ale teď už k článku....

O zumbě jsem slýchávala celkem často, ale nikdy mi její provozování nepřišlo nijak vhodné pro mě. Opravdu jsem to podcenila, protože jsem si to naprosto zamilovala.

To takhle přišla jedna moje kamarádka, jestli bychom já a Laura nechtěly jít s ní na zumbu. A než jsme si to stačily pořádně rozmyslet, už jsme stály v tanečním sále a čekaly na první sestavu. Celé to bylo skvělé....i když jsme u toho vypadali jako naprostí retardi....nebo alespoň já. :D

***

Co je vlastně ZUMBA?


ZUMBA je nový fitness program, taneční fitness hodina, která spojuje prvky aerobiku a latinsko-amerických tanců. Jedná se o zábavný způsob cvičení, který připomíná taneční párty.
ZUMBA jsou jednoduché taneční choreografie na energetickou, rytmickou a zejména chytlavou hudbu.

ZUMBA není jen zábavná, ale také účinná. Je to cvičení, kterým posilujete celé tělo, aniž byste o tom věděli. Při hodinách se kombinují rychlé a pomalejší rytmy, čímž dochází k efektivnímu spalování tuků a tvarování postavy.

Zumba....z mého pohledu je to jakýsi fit tanec, který se tančí na nějakou zvučnou a rytmickou hudbu v různých sestavách... Domnívám se, že většina z vás už o tom slyšela. Mno, pro malou ukázku jsem hledala video na youtube. Snažila jsem se najít takové, aby to nepůsobilo tak moc komicky a nejlépe se sestavou, kterou sama umím.

Upřímně, jak to tak sleduju, vypadá to celkem střeleně. :D Nejlepší je sledovat ty lidi kolem, jak se zoufale snaží tu lektorku (lektora) napodovat a vypadají u toho strašně legračně, a pak si uvědomíte, že k nim vlastně patříte taky. :D


:D


Ukázka:

Ono se to nezdá, ale když takových to pár sestav děláte hodinu vkuse, tak to dá i zabrat.. ;)


Toto chlápka žeru... :D Ten pocit, když u toho vypadá líp, jak většina těch ženských za ním. :D


Dělení zumby

Přiznám se, že o tom sama nic moc nevím. Inspirovala jsem se proto na těhle stránkách: TADY

Já osobně dělím zumbu na latinu (Manuel) a fitness (Tereza). Možná ne úplně přesné, ale poměrně efektivní...


Lekce a lektoři

Zatím jsem vyzkoušela pouze dva lektory, instruktory, předcvičovatele....říkejte tomu jak chtete a jak je vám milé. Proč jen dva? Já jsem byla spokojena a tak jsem neměla potřebu měnit. :)

Každopádně, každý lektor je jedinečný a prostě si musíte najít toho, který vám vyhovuje.


PRŮBĚH LEKCE:

1. Zahřání (Warm up)
2. Sestavy
3. Protažení (Streching)TEREZA

Moje první lektorka byla Tereza. Ta prostě nakráčela do sálu vysmátá jak jojo a šlo se na to.
První warm up, prostě písnička na rozehřátí. Začíná se jednoduchými prvky z aerobiku. Po rozehřátí už se jelo na sestavy. Jestli myslíte, že vás někdo bude učit kroky, tak byste jste se nedočkali. Prostě se pustí písnička a jelo se. Každý se tam vzadu chvíli plácá, než si ty kroky osvojí a do té doby vám nezbývá nic jiného, než upřeně hledět na lektorku a snažit se napodobovat.
Vetšinou se ale prvky často opakují a lektor vám jednoduchými gesty naznačuje, na jakou stranu se jde, kolikrát se prvek opakuje a kdy bude otočka...

Střídání písniček se různí, ze začátku byla mezi každou sestavou pauza, než se spustila nová, ale třeba v poslední době už si Terka začalu hudbu mixovat, takže se makalo hodinu v kuse.
U Terezy to byla opravdu makačka se vším všudy, jelo se v rychlem tempu a občas vás začnou bolet i ty svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte. :D Ale ne, nechci vás strašit, prostě hopsáte do všech stran a občas se máchá rukama. :D To je celé.
Posledních pár minut je věnováno ke strechingu (protažení)MANUEL

Nedávno jsem začala chodit v rámci fitka na zumbu k Manuelovi. Manuel je lektor z Mexika. Já jsem ze začátku vůbec nevěděla co čekat. Ale byla jsem velmi mile překvapena. (i když česky moc neumí :) )
Narozdíl od Terezy jsou jeho sestavy méně náročnější, řekla bych, že více na taneční kroky než na posilovaní a vytrvalost. Každopádně je naprosto úžasný.
Průběh hodiny je stejný, něco na rozehřátí a na konci streching.

Většinou předtančí první část, která se vícekrát opakuje a potom krouží jednotlivě mezi námi než je čas na další sérii. A třeba, když vidí, že někomu to nejde (třeba je nový), tak mu to předtančí nezávisle na ostatních klidně 5x, ale taky, když přijde s nějakou novou písničkou, kterou zná menšina účastníků, tak si s námi kroky projde hezky pomalu. Co se mi ale líbilo, když to nešlo mě ( a to bylo poměrně často :D ), tak mě vzal za ruce a vedl mě. Z jeho lekcí si krom bezva pocitu ze cvičení a tance odnáším hlavně úsměv.


Jak jste si mohli přečíst, každý lektor pojímá svou lekci trošku jinak. Tak jako tak, je to skvělý zážitek a pohyb, u kterého se nenudíte. :)
Zumba v pohodlí domova...

A pochopitelně pro ty z vás, kteří se necítí předvést se před větší skupinkou lidí je možnost koupit si lektora pří mo domů na DVD.

(stačí kliknout na obrázek)****


Zumba je úžasná v tom, že se může člověk odvázat. Mě osobně to hodně baví. Pokud byste měli možnost zumbu vyzkoušet, určitě neváhejte. ;)


Mějte se krásně,
Vaše Amanda
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lillen Blake Lillen Blake | Web | 4. ledna 2015 v 13:50 | Reagovat

Zumba mi vždycky připadala... kouzelná.
Kdybych někdy měla možnost na ni chodit, asi bych se nechala zlákat :-)

2 Knihy v srdích Knihy v srdích | Web | 4. ledna 2015 v 20:35 | Reagovat

Já na zumbu chodila asi dva roky na základce a potom jsem přestala. Teď ale začínám zase cvičit, takže na zumbu budu chodit nejspíš jedno za 14 dní. A doufám, že mě to bude bavit stejně jako předtím, protože je to skvělý sport :-)

3 Casion Casion | Web | 6. ledna 2015 v 19:50 | Reagovat

Zumba je fajn, kedysi som chodievala tancovať, lebo u nás v dedine bývali lekcie, ale teraz už, žiaľ, nemám veľa času a už ani príležitosť, keďže lekcie u nás sa zrušili...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama