Recenze knihy: Bohové Olympu - Neptunův syn

2. listopadu 2014 v 12:51 | Amanda |  Recenze knih
Zdravím vás,
ačkoliv jsem to psát nechtěla...no víte jak to se mnou bývá....
Prostě další pokus o recenzi. :) Kdo z vás četl? Po případně mi můžete poslat i odkazy na vaše recenze. :)


Bohové Olympu - Neptunův synAutor: Rick Riordan
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2012
Díl: 2/5
Počet stran: 480

Anotace:

Ztracený Percy Jackson se vrací zpět! Ztratil však paměť a neví, kdo je, odkud přišel a jaké je jeho poslání. Z hlubokého spánku se probudil u vlčice Lupy, která jej poslala do Tábora Jupiter, římské obdoby Tábora polokrevných. Všichni kolem ho považují za syna boha Neptuna, římského boha moří.
Společně se dvěma členy tábora je vyslán na Aljašku. Podaří se jim osvobodit boha smrti Thanata, kterého uvěznili obři? Jaké další nebezpečí čeká Percyho, kterému se během cesty začíná vracet paměť?
O autorovi...

Rick Riordan se narodil v San Antoniu v Texasu. Poté, co vystudoval universitu, učil patnáct let na státních a soukromých školách v Kalifornii. V knihách o Percy Jacksonovi čerpá ze svých zážitků při výuce řecké mytologie a také ze zkušeností s výukou dětí se speciálními potřebami. Riordanovy knihy pro dospělé získaly tři nejvyšší celostátní ceny v žánru detektivek. Rick Riordan se v současnosti věnuje naplno psaní. Se svou ženou a dvěma syny žije v Texasu.


Obálka

Ať si říká kdo chce, co chce, mě se ty naše obálky nelíbí. Ty gordony ještě jdou, ale Percy...celý ten jeho zjev je takový pochybný. Navíc má ruce flekaté, jako by se právě měnil v leoparda.
Chápu, že se snažili vyjádřit jakési jeho přežívání, tak to mu ale měli rozcuchat vlasy a natrhnout tričko a ne mu po rukou udělat fleky, jako když narkomanovi zavážete oči.

(původní obálka)

Můj názor

Ke knize jsem přistupovala poněkud skepticky, ze začátku jsem byla naprosto proti míchání římského a řeckého božstva i polobožstva, ale nakonec se to autorovi podařilo zpracovat zajímavě. Na rozdíl od všech předešlých knih se t
ento děj odehrává v táboře Jupiter.

Tábor Jupiter, římská verze Tábora polokrevných. Zprvu jsem z toho byla celkem zmatená, ze vší té latiny, cizích pojmů, názvů míst, zbraní a také bohů. Nakonec se mi tam ale začalo líbit, římské tradice jsou poněkud odlišné od těch řeckých, ale autorovi se výborně podařilo vykreslit tamější atmosféru, ale abych se jen nerozplývala o táboře.

Nevím, jestli jsem jakože jediná, komu to tak přijde, ale dvojka jako kopie jedničky, co se týče děje. Tři hrdinové, jeden velký úkol, časové omezení. V tomhle se Rick prostě vyžívá. Bylo docela jasné, jak to dopadne. Co mě ale u obou dílů Bohů Olympu opravdu irituje, je pojetí vztahů mezi postavami. Tak hned na první pohled, je jich 7, 3 holky, 4 kluci....co z toho asi může být?

Jak už jsem zmiňovala, společně s římskou kulturou se nám objevují i římští bohové. Tohle je jedna z věcí, která se mi na tom opravdu nezdála, rozpory mezi římskou a řeckou "částí" bohů. Zvlášť, když to platilo pouze pro vybrané jedince.

Mars vytáhl od opasku svitek. "Má někdo pero?" Legionáři na něj jen hleděli.
Mars si povzdechl. "Dvě stě Římanů, a nikdo nemá pero? No nic!"

Každopádně se mi cesta za Gigantem ve dvojce líbila o něco víc než v jedničce, možná to bylo spíš společností než těmi mýty, protože ty byly skvěle zpracovány v obou dílech.

Postavy

Percy Jackon - na to mám jedno slovo: Konečně! Po velmi náročném prvním dílu se na scénu opět dostává Percy. Bohužel je stejně jako Jason v jedničce indisponován ztrátou paměti. Když jsem četla jiné recenze, párkrát se objevilo, že Percymu dost oslabili osobnost. Já si myslím, že autor ztrátu paměti u postav zvládl na výbornou a chování tomu odpovídalo a přestože se to někdy zdálo trochu zmatené, nebylo to nic tak zásadního. Navíc ke konci se jeho silný charakter vrací.


Hazel Levesqueová - Hazel, já jsem nějak nevěděla co si o ní myslet. Já si nemohla pomoct, ona prostě byla jak přes kopírák s Piper (1. díl) jen prostě měla za rodiče jiného Olympana, to bylo celé, obě měly tajemství spojené s mocí rodičů. Jako charakter mě moc nezaujala a části knihy psané z jejího pohledu mě spíše nudily.

Frank Zhang - To je kapitola sama o sobě, ale vedle Percyho to byla jedna z těch světlých stránek knihy. Líbily se mi jeho hlášky.
,,No, bohyně, která hází dortem po obrovi, nemůže být špatná. Jdeme."
(tomu říkám bojová dedukce :D)

Co mi na něm ale vadilo, byla ta jeho až přehnaně rozebíraná rodová linie. Ale vůbec nešlo na mozek to jeho "odhalování" rodinného "tajemství". Mezitím, co si čtenář už dal všechno dohromady se Frank pořád nemohl rozhoupat, o další 120 stránek později bylo VELKÉ BLIK, wooow, všichni šokovaní, ale né tím, že by to bylo nějak překvapující, ale že na ten kluk konečně přišel. Tlek, tlesk, tlesk...


Reyna - Prétorka tábora Jupiter, já osobně jsem ji měla celkem v oblibě, jen mi na prétorku přišla taková, já nevím, málo vůdčí a taková až moc důvěřivá...Oktavián - To tady Oktavián, naprostý opak Reyny, Říman od hlavy až k patě, nebo možná "Říman". Spíš takový maniak. To kuchání plyšáků mi vtipné nepřišlo ...no schválně, zkuste si to představit jako film, jak tam prostě sedí 18-letý týpek před oltářem a kuchá plyšové medvídky....tento film není vhodný pro děti, mládež a fanoušky medvídka Pú... :D Čeho je moc, toho je příliš...

Styl psaní

Tady opět není co kritizovat. Rick je mistr ve svém oboru. Autor umí své příběhy poddávat vtipně, jen jsou poslední dobou docela snadno předvídatelné. Ale jedno se Rickovi musí nechat, udělat nepřátele i z misky cereálií, to má potenciál. :D
Navíc musím obdivovat jeho smysl pro detail, a to, jak do sebe jednotlivé knihy perfektně zapadají, to opravdu respekt. :)

Hodnocení

Po této knize jsem s klidem v duši mohla prohlásit, že jsem od Ricka četla devět skvělých knih a jedno Proroctví (to bylo prostě...no raději jsem na to recenzi nepsala) Kamarádka mi říkala, že prý je Neptunův syn horší než první díl, tak jsem se do něj musela dokopat, protože jsem se bála, co se z toho nakonec vyvrbí. Ale byla jsem velmi mile překvapena. Každopádně má Rick ještě co dohánět, takže si nechávám rezervu.

7,5/10Další recenze:Vaše Amanda
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ilía Ilía | E-mail | Web | 2. listopadu 2014 v 19:43 | Reagovat

Mně se Proroctví náhodou líbilo. Já totiž neumím Rickovi nic vytknout :-D  A Proroctví má Lea. A já prostě patřím do Leova týmu.
A Neptunův syn má zas Percyho.

Já mám Hazel docela ráda. Jenom Piper si nikdy nemůžu vybavit. Hazel je taková hodná. A musela si toho hodně vytrpět. Docela ji obdivuju. A jo no... Frank je trochu vůl. :-D ale ve čtvrtém dílu mě překvapil tak, že jsem si na něj musela opravit názor. Ale to rozebírání jeho rodiny docela chápu...vzhledem k dalším dílům.

A jedna malá otázka. Jsem jediná, která se naprosto zamilovala do scény s vysvobozením Thanata? :-D

2 Ilía Ilía | E-mail | Web | 2. listopadu 2014 v 19:44 | Reagovat

Jo, a obálky té nové série jsou otřesný. Fuj! Do Tartaru s nimi!

3 Eamane Eamane | Web | 4. listopadu 2014 v 15:25 | Reagovat

Tento díl jsem četla a musím říct, že první se mi líbil daleko víc ... Teď čekám na Hádův chrám a jsem opravdu moc a moc zvědavá.
Mimochodem recenze je pěkná :)

4 Laura Laura | 10. listopadu 2014 v 20:36 | Reagovat

Mě se tato série líbí, ale na rozdíl od tebe, mě se třeba části s Oktaviánem líbily... sice by asi nedostal místo v žebříčku oblíbených postav, ale nebyl špatný (i přes můj citový vztah k plyšákům :D)
Ale zase jsem byla nadšená že je tam konečně Percy a Frank se mi taky hodně líbil... Ani Hazel nebyla nijak zvlášť špatná, ale některé ty výlety do minulosti jsem prostě jenom "přetrpěla"
Já jsem prostě Rickova fanynka a už se těším až zase budu mít čas číst tu jeho novou knížku Greek Gods. A samozřejmě se těším na Blood of Olympus, doufám že to zase vyjde na moje narozeniny, ať se mám na co těšit :)

5 Kate Kate | E-mail | Web | 20. listopadu 2014 v 18:26 | Reagovat

Já už si to moc nepamatuju, už je to nějakou dobu, co jsem to četla, ale třeba odstaveček styl psaní bych napsala stejně. :)
Moje oblíbená věta. :D ...tento film není vhodný pro děti, mládež a fanoušky medvídka Pú...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama